Tehnološki cevovodi za pretakanje nevarnih tekočin morajo biti grajeni tako, da je omogočena vsakokratna kontrola oziroma se v primeru propustnosti, prepreči nenadzorovano iztekanje nevarne tekočine v okolje.
Dolgoletne izkušnje pri pregledih skladišč za nevarne tekočine so pokazale, da se je v preteklosti v večini izvajala nepravilna vgradnja tehnoloških cevovodov (vkopano v zemlji, v neustrezni in netesni kineti, ki ne omogoča kontrole cevovoda kot tudi ne preprečuje iztekanja v primeru propustnosti).
V večini primerov neustrezno vgradnjo cevovodov rešujemo:
V vidni izvedbi:
Izvedba dvoplaščnega cevovoda:
Izvedba dvoplaščnih cevovodov in vgradnja jaškov nad rezervoarji:
Primer enocevnega napajanja: | Vgradnja črpalke in tehnoloških instalacij: |
|
Enoplaščni rezervoarji ali cevovodi so največkrat vgrajeni v betonski zadrževalni sistem oziroma potekajo v betonski kineti. Glede na dolgoletne izkušnje ugotavljamo, da v večini primerov pride do posedanja oziroma razpokanja betona in s tem do netesnosti zadrževalnega sistema rezervoarja oziroma kinete. Po zahtevah Uredbe o skladiščenju nevarnih tekočin v nepremičnih skladiščnih posodah je potrebno zagotoviti tesnost zadrževalnega sistema rezervoarja oz. kinete. Za vas lahko v tem primeru izvedemo sanacijo zadrževalnega sistema rezervoarja oz. kinete:
1. z izvedbo premaza
Sanacija zadrževalnega sistema rezervoarja
Sanacija kinete
2. z vgradnjo PVC folije- hitra in enostavna namestitev brez prekinitve ogrevanja. Primerno za vgradnjo v prostor ne glede na velikost razpok. Zagotovljena je tesnost zadrževalnega sistema v primeru razlitja skladiščene nevarne tekočine.
Dvig rezervoarja za položitev filca in PVC folije | Nujno zaščititi podstavek rezervoarja, da ne poškodujemo folije | Po končani sanaciji |
Pretakanje nevarnih tekočin se mora izvajati na ustrezni nepropustni površini, katere odtok mora biti speljan preko zadrževalnega sistema pretakališča.
Za zadostitev zahteve vam izdelamo betonsko površino za pretakanje, dimenzije 8 x 3 m, z odtokom preko lovilca olj in zapornega ventila. Zaporni ventil mora biti v času pretakanja na pretakalni ploščadi, zaprt, zaradi preprečitve iztoka nevarne tekočine v kanalizacijo. Lovilec olj je izdelan skladno s standardom SIST EN 858 in preprečuje da bi olje, bencin, plinsko olje, kurilno olje in druge nevarne snovi odtekale v okolje. Obvezen je na javnih cestah, vseh bencinskih servisih, parkiriščih, avto pralnicah, mehaničnih delavnicah in drugod, kjer lahke tekočine uhajajo v naravo.
Zagotovljena mora biti tesnost jaškov nad rezervoarji, zaradi preprečitve razlitja nevarne tekočine v okolje ali vdora meteorne vode. Ponujamo vam 2 načina izvedbe sanacije:
Varianta 1- rušenje betonskega jaška in vgradnja novega kovinskega jaška za preprečitev pritoka podtalnice ali meteorne vode v jašek
Varianta 2- gradbena obdelava jaškov z izvedbo ustreznega premaza za zagotovitev tesnosti